„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Kaip išsirinkti nešiojamą kompiuterį?

Foto: Pixabay.com
 
Nešiojami kompiuteriai, lyginant su stacionariais, turi vieną didelį privalumą – mobilumą. Kol stacionarūs kompiuteriai yra metų metus naudojami vienoje vietoje, nešiojami kompiuteriai gali atlikti tas pačias funkcijas bet kokiose, jums patogiose, vietose. Tačiau, nešiojami kompiuteriai turi ir tam tikrų niuansų, kaip galia ir mažesnės tobulinimo galimybės – sunkiau pakeisti įvairius komponentus, o priedai yra integruoti (ekranas, klaviatūra). O kaip išsirinkti nešiojamą kompiuterį?

Kas naudosis kompiuteriu?

Vaizdo žaidimų, filmų mėgėjų, kompiuteriu dirbančių arba tiesiog reguliariai internete naršančių žmonių poreikiai labai skiriasi, kai reikia pirkti naują kompiuterį. Todėl ir nešiojami kompiuteriai būna labai įvairūs – skirtingi ekranų dydžiai ir tipai, klaviatūros, procesoriai, vaizdo plokštės, RAM atminties kiekis, jungčių įvairovė ir t.t.
 
Jeigu jums kompiuteris reikalingas tik naršymui internete, socialiniuose tinkluose, filmų ar serialų žiūrėjimui, tada jums nereikia jokių ypatingų specifikacijų – galite rinktis bet kokį jūsų biudžetui tinkamą kompiuterį su jau įdiegta operacine sistema.
 
Su grafika dirbantiems arba žaidimų mėgėjams reikia kompiuterio su galinga vaizdo plokšte, galingu procesoriumi ir bent 8 GB RAM atminties. Turėkite omeny, kad RAM atmintį galima nesunkiai padidinti, tačiau vaizdo plokštės bei procesoriaus nepakeisite.
 
Labai svarbu, kas naudosis kompiuteriu, kadangi poreikiai gali labai stipriai skirtis. Taigi, šiek tiek apie poreikių įvertinimą.

Kompiuterio savybės pagal poreikius

Nešiojami kompiuteriai tikrai yra mobilūs, tačiau, kol vieni modeliai sveria vos kelis šimtus gramų, kitų svoris gali siekti net 4-5 kilogramus. Svoris priklauso nuo vaizdo plokštės galios, baterijos talpos, ekrano dydžio ir t.t.
 
Studentai daugiausiai kompiuterį naudoja darbui, tačiau dirbti tenka tiek namuose, tiek auditorijose, kartu su grupiokais. Todėl reikėtų rinktis ne didesnį nei 15,6 colio įstrižainės ekraną ir kuo mažesnį svorį.
 
Jeigu kompiuterį dažniausiai naudosite namuose, tada galite ieškoti modelio su didesniu, pavyzdžiui, 17,3 colių įstrižainės ekranu. Toks ekranas puikiai tinka filmams ir žaidimams, tačiau nukenčia mobilumas.
 
Nešiojami žaidimų kompiuteriai yra patys sunkiausi – juose integruotos galingesnės aušinimo sistemos, procesoriai, vaizdo plokštės, sutvirtintos klaviatūros, didelės baterijos ir įkrovikliai taip pat yra didesni bei sunkesni.
 
Todėl, prieš pirkdami naują kompiuterį, gerai pagalvokite, ko jums iš jo reikia labiausiai.

Nešiojamų kompiuterių tipai

Foto: Pixabay.com
 
Nors atrodo, kad nešiojamas kompiuteris jau yra vienas iš tipų, šiuo metu parduotuvėse jie yra labai įvairūs, todėl ir nešiojami kompiuteriai yra suskirstyti į tam tikrus tipus.
 

2in1 (du viename)

Šio tipo nešiojami kompiuteriai dar dažnai vadinami hibridiniais. Tai yra kompiuteriai, kurie turi liečiamą ekraną, tačiau gali būti naudojami ir kaip įprasti kompiuteriai su klaviatūra. 2in1 ypatybė yra patogi dirbantiems, kadangi kompiuterį, kurį galima paversti į planšetę, galite nesunkiai sutalpinti į nedidelį krepšį. Šie kompiuteriai įprastai nėra labai galingi, todėl jie labiau tinka lengvam darbui ir naršymui internete.
 

Ultrabook

Tai yra kiek mažesnis, tačiau galingas ir lengvas nešiojamas kompiuteris. „Ultrabook“ tipas atsirado ir išplito visai neseniai, o dėl kompaktiškumo ir greito veikimo jų populiarumas auga itin sparčiai. Kadangi dėl smulkių gabaritų ultrabook kompiuteriuose sunku įmontuoti galingus procesorius, juose naudojami tik SSD kietieji diskai – taip pasiekiama puiki failų ir programų krovimo sparta.
 

Standartinis

Šio tipo nešiojami kompiuteriai yra būtent tokie, kokius įsivaizduojate – tai yra kompiuteris, kurį lengvai galima uždaryti bei atidaryti, klaviatūra bei ekranas yra integruoti į korpusą, o uždaryto kompiuterio valdyti nėra įmanoma. Standartinis nešiojamas kompiuteris gali turėti įvairias specifikacijas.
 

Verslui

Verslui skirti nešiojami kompiuteriai yra sukurti taip, kad jais būtų patogu dirbti biure, naudotis Microsoft Office programomis ir t.t. Dažniausiai jie yra tvirtesni ir neturi tam tikrų, pramogoms skirtų, funkcijų, kaip kokybiški garsiakalbiai ir t.t.
 

Žaidimams

Dažniausiai tai yra patys brangiausi ir labiausiai jaunimo trokštami nešiojami kompiuteriai. Juose visada randamos galingos vaizdo plokštės, naujausios kartos procesoriai ir daugiau nei 8 GB RAM atminties. Geresniam efektui korpuse neretai įmontuotas LED apšvietimas, o klaviatūra patogiai išdėstyta įvairių rūšių žaidimams.

Techniniai parametrai

Žinoma, ne visi „draugauja“ su šiuolaikinėmis technologijomis ir tokie terminai, kaip RAM atmintis ar vaizdo plokštės galia gali būti sunkiai suvokiami. Tačiau, ši informacija nėra tokia sudėtinga – reikia tik su ja trumpai susipažinti. Taigi, štai keletas techninių parametrų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį perkant naują nešiojamą kompiuterį.
 

Ekranas

Nešiojamo kompiuterio dydis visiškai priklauso nuo ekrano įstrižainės. Pati populiariausia įstrižainė yra 15,6 colio, tačiau galima įsigyti įvairių modelių su 11-17,3 colių įstrižainės ekranais. Jeigu jums svarbus mobilumas, reikėtų ieškoti kompiuterio su mažesniu nei 15,6 colių įstrižainės ekranu – tokiu atveju kompiuteris bus ne tik kompaktiškesnis, bet ir lengvesnis.
 
Ekrano raiška taip pat yra svarbi. Nors gamintojai bando sužavėti pirkėjus 4K raiškos ekranais, nešiojamuose kompiuteriuose didesnė nei Full HD raiška nėra labai reikalinga ar pastebima. Negana to, žaidimų mėgėjams Full HD raiška yra privalumas, nes mažesnė raiška reikalauja mažiau resursų.
 
Daugelis ekranų yra padengti matine medžiaga, tačiau kai kurie turi ir blizgius ekranus – jie atrodo gražiai, bet labai stipriai atspindi šviesą.
 

Lietimui jautrus ekranas

2in1 modeliai dažnai turi liečiamus ekranus ir kompiuteris gali lengvai „transformuotis“ iš įprasto nešiojamo kompiuterio į planšetę. Ši ypatybė nėra labai naudinga daugeliui vartotojų, tačiau universalumo ir patogumo mėgėjams „hibridinė“ ypatybė patiks.
 
Lietimui jautrus ekranas patogus tuo, kad visus matomus dalykus galite valdyti ne tik pele, bet ir ranka – kai kurias programas iš tiesų patogiau valdyti būtent taip.
 
Tačiau, reikėtų atsiminti, kad pastoviai liečiamas ekranas bus nusietas pirštų antspaudais – visai kaip telefonas. Tokio tipo ekranas dar yra ir sunkesnis bei reikalauja daugiau energijos, todėl baterija išeikvosite greičiau.
 

Procesorius

Šis punktas klaidina dažniausiai. Procesorius yra atsakingas už kompiuterio gebėjimą susitvarkyti su įvairiomis užduotimis greičiau, o branduolių skaičius bei RAM atmintis yra atsakingi už tai, kad kompiuteris galėtų susitvarkyti su keliomis užduotimis vienu metu.
 
Kompiuteriuose dažniausiai matomi Intel bei AMD procesoriai, kaip Intel Celeron, Intel i5, AMD Ryzen 5 ir t.t.
  • Silpniausi – Intel Celeron, Intel Pentium, AMD A4
  • Vidutiniai – Intel Core i3 bei i5, AMD Ryzen 3 bei Ryzen 5
  • Galingiausi – Intel Core i7 bei i9, AMD Ryzen 7
Pasitaiko atvejų, kai net ir Intel Core i5 gali būti galingesnis už i7, todėl pasirinktą procesorių reikėtų išnagrinėti išsamiau. Tačiau, bendrai tariant, silpniausi procesoriai tinka tik naršymui internete ir lengvam darbui, vidutiniai yra geriausias pasirinkimas norintiems universalumo, o galingiausi procesoriai užtikrina sklandų veikimą tiek žaidimų mėgėjams, tiek dirbantiems dizaino ir grafikų srityse.
 

RAM atmintis

RAM atmintis yra lyg trumpalaikė kompiuterio atmintis, kuri nuolat įsimena viską, kas vyksta šiuo momentu. Tai reiškia, kad didesnė RAM atmintis leis kompiuteriui vienu metu „įsiminti“ daugiau informacijos.
Prieš 15 metų kompiuteris su 512 MB RAM atmintimi buvo pakankamai galingas kone visiems naujausiems kompiuteriniams žaidimams, tačiau šiandien rekomenduojama rinktis kompiuterį su bent 8 GB RAM atminties (apie 15 kartų daugiau).
 
Šis komponentas yra lengvai keičiamas tiek stacionariuose, tiek nešiojamuose kompiuteriuose, todėl RAM atmintį galėsite bet kada padidinti.
 

Vaizdo plokštė

 
Foto: Pixabay.com
 
Nesidomintiems vaizdo žaidimams ir nedirbantiems su grafika, ypatinga vaizdo plokštė praktiškai nėra reikalinga – paprastam naršymui internete bei biuro darbui pakanka ir paprasčiausios integruotos plokštės. Priešingu atveju, reikės mokėti papildomai, nes vaizdo plokštė įprastai yra brangiausias kompiuterio komponentas.
 
Kaip ir procesoriai, vaizdo plokštės taip pat gali būti skirstomos pagal galią. Šiuo metu dominuoja Nvidia ir AMD gamintojai, o žaidimų nežaidžiantiems vartotojams pakaks ir Intel HD arba AMD R2, R3, R4 vaizdo plokščių.
 
„Lengviems“ žaidimams galima rinktis Nvidia GeForce 700M-900M serijos modelius ar netgi Nvidia GTX seriją.
 
Norintys kompiuterį naudoti vaizdo žaidimams bei darbui su grafika ir dizainu, turėtų ieškoti nešiojamo kompiuterio su AMD Readon RX Nvidia Gefore RTX Mobile vaizdo plokštėmis.
 

Kietasis diskas

Kompiuteriuose gali būti HDD ir/arba SSD kietieji diskai. Jeigu tik yra galimybė, rinkitės SSD – šis tipas yra kelis kartus spartesnis.
 
HDD kietieji diskai veikia mechaniniu principu – adatos pagalba į diską įrašinėjama informacija, todėl greitis yra apribotas dėl riboto adatos judėjimo greičio.
 
SSD diskai yra pilnai elektriniai, todėl sparta yra kelis kartus didesnė. Ji pastebima įjungiant kompiuterį, perkeliant failus, įjungiant įvairias programas ir naršant kompiuteryje – viskas vyksta gerokai sklandžiau.
 
HDD privalumas yra tas, kad jie yra pigūs ir siūlo didžiulę talpą. SSD diskai, kol kas, yra ganėtinai brangūs ir tik patys brangiausi diskai siūlo daugiau nei 1 TB talpą.
 

Jungtys

Pažiūrėję į bet kokį nešiojamą kompiuterį pastebėsite, kad jie turi gausybę įvairių jungčių šonuose, gale ir priekyje. Štai kokias jungtis rekomenduojama rinktis šiandien:
  • USB 3,1 – visi nešiojami kompiuteriai turi net po kelias USB jungtis, bet 3,1 versija yra pati naujausia ir sparčiausia
  • USB Type-C – šį lizdą turi daugelis išmaniųjų telefonų ir planšečių, todėl verta ją turėti ir kompiuteryje. Negana to, per šį lizdą duomenis galima perkelti net iki 1250 Mb/s greičiu
  • 3,5 mm – dar žinomas kaip AUX, šis lizdas yra standartinis pasirinkimas ausinėms bei garsiakalbiams
  • HDMI – šiuo metu HDMI yra pati populiariausia jungtis norintiems prijungti papildomą ekraną ar kitus prietaisus. Ši jungtis gali tiekti iki 8K raiškos vaizdą bei garsą.
Žinoma, jeigu norite naudoti ir senesnius prietaisus, gali tekti ieškoti kompiuterio su VGA, atminties kortelių skaitytuvais ir t.t. Taip pat reikėtų atminti, kad dėl plonėjančio dizaino gamintojai dažnai nebemontuoja jungties interneto kabeliui, tad jeigu jūs netenkins vien tik Wi-fi ryšys – šis lizdas taip pat būtinas.
 

Operacinė sistema

Nors operacinių sistemų yra daug, pačios populiariausios yra dvi – Microsoft Windows bei macOS. Microsoft Windows yra universali ir pati populiariausia pasaulyje. Ji naudojama daugelyje kompiuterių ir puikiai tinka įvairioms veikloms. MacOS yra Apple gaminys – kompiuteriai su šia sistema yra brangūs, bet pati operacinė sistema yra ideali programuotojams bei dirbantiems dizaino srityje.

Kiek kainuoja nešiojamas kompiuteris?

Kompiuterio kaina priklauso nuo jūsų poreikių. Kuo jie didesni, tuo kompiuteryje yra montuojamos brangesnės dalys ir jo kaina aukštesnė.
  • Iki 400 eurų – patys pigiausi nešiojami kompiuteriai naršymui internete ir lengvam darbui
  • 400-1000 eurų – universalūs ir šiek tiek galingesni nešiojami kompiuteriai, tinkantys darbui ir tam tikroms pramogoms
  • Virš 1000 eurų – dažniausiai pakankamai galingi, kad galėtų įveikti naujausius žaidimus aukštais nustatymais bei tiktų darbui su 3D grafika ir dizainui.
Galingi kompiuteriai ne tik tinka įvairiems žaidimams, bet jie net ir po kelių metų tinka kasdieniam naudojimui dėl aukštų techninių parametrų. O jeigu naujas kompiuteris tinka tik naršymui internete, pasenęs jis nebetiks niekam. Būtent todėl verta investuoti į kompiuterį šiek tiek daugiau.
 
Sužinokite apie naujausius nešiojamus kompiuterius internetinėje parduotuvėje Senukai.lt. Čia siūlomi įvairūs 2in1, įprasti, verslo ir žaidimų nešiojami kompiuteriai bei kitos elektronikos prekės kiekvienam. Užeikite jau dabar!
Nešiojamas kompiuteris Lenovo Legion 7 81YT0072PB PL Intel® Core™ i7, 16GB/512GB, 15.6"

Nešiojamas kompiuteris Lenovo Legion 7 81YT0072PB PL Intel® Core™ i7, 16GB/512GB, 15.6"

1 984,62 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
TOP prekė
Nešiojamas kompiuteris Apple MacBook Pro Retina with Touch Bar / M1 / ENG / Silver, 8GB/256GB, 13.3"

Nešiojamas kompiuteris Apple MacBook Pro Retina with Touch Bar / M1 / ENG / Silver, 8GB/256GB, 13.3"

1 459,00 / vnt.
Tik internetu
Nešiojamas kompiuteris Lenovo IP 3 Gaming i5 512GB DOS

Nešiojamas kompiuteris Lenovo IP 3 Gaming i5 512GB DOS

Turime sandėlyje
TOP prekė
Nešiojamas kompiuteris HP 15 15S R5 W10 AMD Ryzen 5, 16GB/512GB, 15.6"

Nešiojamas kompiuteris HP 15 15S R5 W10 AMD Ryzen 5, 16GB/512GB, 15.6"

Nešiojamas kompiuteris Apple MacBook Pro Retina with Touch Bar / M1 / ENG / Silver, 8GB/256GB, 13.3"

Nešiojamas kompiuteris Apple MacBook Pro Retina with Touch Bar / M1 / ENG / Silver, 8GB/256GB, 13.3"

1 459,00 / vnt.
Tik internetu
Nešiojamas kompiuteris Lenovo IP 3 Gaming i5 512GB DOS

Nešiojamas kompiuteris Lenovo IP 3 Gaming i5 512GB DOS

Turime sandėlyje
TOP prekė