„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Kas yra SSD diskas ir kaip jis veikia?

 
Foto: Pixabay.com

Visi kompiuteriuose turime svarbių failų. Vieniems tai yra nuotraukos, kiti turi surinkę gerą filmų kolekciją arba saugo savo verslo duomenis – žmonės eina pirmyn ir nuolat naudojasi įvairiomis technologijomis siekiant patogumo. Kai kuriuose kompiuteriuose siūlome net kelių terabaitų talpos kietieji diskai, į kuriuos nesunkiai sutalpinsite viso gyvenimo akimirkas.
 
Kietasis diskas kompiuteriui yra būtinas. Jame ne tik saugomos jūsų nuotraukos ir dokumentai, bet ir instaliuojama operacinė sistema bei įvairios programos, vaizdo žaidimai. Kuo kietasis diskas yra spartesnis, tuo failai jame gali judėti greičiau, o tai reiškia ir spartesnį operacinės sistemos darbą.
 
Turbūt ne kartą teko girdėti apie SSD diskus – dažnai minima, kad jie labai greiti, labai nuostabūs ir nepalyginamai geresni už tradicinius HDD kietuosius diskus. Galima pastebėti, kad naujuose kompiuteriuose vis tiek dominuoja HDD atmintis. Tai kas yra SSD diskas, kaip jis veikia ir, galiausiai, kuris iš jų labiau patenkins jūsų poreikius?

Kas yra SSD diskas?

Keletą dešimtmečių duomenys buvo saugomi mechaniniuose kietuosiuose diskuose, kurių veikimas buvo pagrįstas judančiomis dalimis, kaip įrašymo/skaitymo kojelė – ji juda labai didele sparta, todėl HDD yra lengviausiai sugendanti kompiuterio dalis.
 
Per daug nesigilinant į jos veikimą, galima teigti, kad SSD (Solid-State-Drive) diskas atminčiai naudoja tiesiog mikroschemą, todėl judančių dalių čia nebėra visai. Pirmieji SSD diskai pradėti naudoti dar penktajame ir šeštajame dešimtmečiuose, tačiau tuo metu tai buvo super kompiuterių technologijos, kurios kainavo dešimtis tūkstančių.
 
Laikui bėgant, technologijos stipriai patobulėjo ir devintajame dešimtmetyje SSD diskai buvo pradėti montuoti ir į namų kompiuterius. Tačiau, problema tame, kad jie tuo metu nebuvo tokie patikimi ir veikė tik apie 10 metų. Kadangi ši problema iš tiesų buvo didelė, ją pavyko pašalinti 21 amžiaus pradžioje – šiomis dienomis SSD diskų patikimumas yra puikus.

Kokie yra SSD disko privalumai ir trūkumai?

Nors penkiaženklė kaina, dešimties metų veikimas ir vos 20 Mb talpa nebėra problema šiandien – šiuolaikiniai SSD diskai turi ir privalumų, ir trūkumų. Pabandykite „pasverti“ juos atsižvelgdami į savo kasdienius poreikius.

 

Privalumai

Didelė sparta yra pagrindinis privalumas, dėl kurio SSD kietieji diskai tapo tokie populiarūs. Pavyzdžiui, kompiuteris, kuris įsijungia per 100 sekundžių su HDD kietuoju disku, su SSD tai galėtų padaryti per 15-20 sekundžių, o didžiulių failų perkėlimas vyksta beveik akimirksniu.
 
Nors devintojo dešimtmečio SSD diskai ir nebuvo ilgaamžiai, šiuolaikinis SSD yra laikomas vienu saugiausių būdų saugoti failus. Juose nėra judančių dalių, todėl jokie komponentai nesidėvi ir negali būti taip lengvai paveikti smūgių bei kitų panašių veiksnių.
 
Nors eiliniams vartotojams tai ir nėra aktualu, SSD iš tiesų suvartoja gerokai mažiau elektros energijos nei HDD, kadangi nereikia papildomos energijos skaitymo/įrašymo kojelei judinti.
 
Galų gale, HDD veikia ganėtinai garsiai ir lengva suprasti, kada jis įjungiamas ir išjungiamas. Tačiau turėdami SSD diską to nesuprasite – jis neskleidžia absoliučiai jokio garso.

 

Trūkumai

Pirmiausias ir didžiausias trūkumas yra didesnė produkto kaina. SSD diskai nebėra tokie brangūs kaip prieš dešimtį metų, tačiau pigesni yra ir HDD diskai. Tačiau šiandien parduotuvėse galite pastebėti, kad 500 Gb talpos SSD kietasis diskas kainuoja tiek pat, kiek dvigubai ar netgi trigubai didesnis HDD kietasis diskas.
 
Negana to, labai daug failų norintiems sutalpinti vartotojams SSD gali netgi nepakakti, nes jų parametrai vis dar yra riboti. Prekyboje galite rasti 2-3 terabaitų talpos modelius, tačiau jų vertė gali būti didesnė net už paties kompiuterio.

Tipai

Nėra vieno SSD disko, kurį galėtumėte sumontuoti bet kuriame kompiuteryje. Nemažai kompiuterių net neturi lizdo, į kurį būtų galima integruoti SSD kietąjį diską. O jeigu ir turi, dažniausiai šie diskai yra skirstomi į tam tikrus tipus. Dažniausiai sutinkami yra šie tipai:

 

PCIe ir NVMe

Šie SSD diskai yra sujungiami tomis pačiomis jungtimis, kaip ir vaizdo plokštės ir įvairūs moduliai, todėl jų veikimas yra itin spartus. Failų perkėlimas naudojant šį lizdą gali siekti apie 4 Gb/s greitį. Ir jie nėra brangesni už SATA tipo SSD diskus, apie kuriuos pakalbėsime netrukus, tačiau juos galima naudoti ne kiekviename kompiuteryje.

 

SATA ir mSATA

Šio tipo SSD kietieji diskai nėra tokie greiti (apie 600 Mb/s), tačiau bet koks SSD diskas yra nepalyginamai spartesnis už HDD. PCIe ir NVMe SSD diskai palaipsniui stumia iš rinkos taip seniai joje esančius SATA ir mSATA diskus. Jie retai randami naujausiuose kompiuteriuose, bet vis dar dažnai perkami tų, kurie nori šiek tiek paspartinti savo senus kompiuterius.
 
Foto: Senukai.lt

HDD ar SSD?

HDD kietasis diskas tinka tuo atveju, jeigu jums svarbiausia yra talpa. Vos už porą šimtų eurų galite įsigyti HDD kietąjį diską su 14-16 TB talpa! Tuo tarpu, SSD diskai, kurių talpa peržengia 1 TB, gali kainuoti taip pat kelis šimtus eurų.
 
Siekiantiems spartos, rekomenduojame rinktis SSD kietąjį diską. Galite įsigyti 250-500 GB talpos modelį, kuriame nesunkiai sutalpinsite operacinę sistemą, žaidimus ir kitus kasdien naudojamus failus. 
 
Bet kuriuo atveju, kviečiame pasinaudoti internetine parduotuve Senukai.lt. Čia siūlomas didelis HDD ir SSD kietųjų diskų pasirinkimas, todėl savo poreikius patenkins kiekvienas.
Samsung 860 EVO 1TB 2.5" SATAIII MZ-76E1T0B/EU

Samsung 860 EVO 1TB 2.5" SATAIII MZ-76E1T0B/EU

135,19 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
TOP prekė
Crucial MX500 500GB 2.5" SATAIII CT500MX500SSD1

Crucial MX500 500GB 2.5" SATAIII CT500MX500SSD1

65,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
Crucial MX500 1TB 2.5" SSD CT1000MX500SSD1

Crucial MX500 1TB 2.5" SSD CT1000MX500SSD1

112,00 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
TOP prekė
Samsung 970 EVO 1TB M.2 PCIE MZ-V7E1T0BW

Samsung 970 EVO 1TB M.2 PCIE MZ-V7E1T0BW

188,98 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
TOP prekė
Adata XPG SX8200 PRO 1TB

Adata XPG SX8200 PRO 1TB

135,00 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
TOP prekė
Samsung 860 QVO 1TB 2.5" SATAIII MZ-76Q1T0BW

Samsung 860 QVO 1TB 2.5" SATAIII MZ-76Q1T0BW

140,21 / vnt.
Turime sandėlyje
Tik internetu
Western Digital CAVIAR Blue 1TB SATA 7200RPM 64MB WD10EZEX

Western Digital CAVIAR Blue 1TB SATA 7200RPM 64MB WD10EZEX

Kingston SSDNow UV500 mSATA 120GB SUV500MS/120G

Kingston SSDNow UV500 mSATA 120GB SUV500MS/120G

37,69 / vnt.
Tik internetu
Gigabyte AORUS RGB AIC NVMe SSD 512GB

Gigabyte AORUS RGB AIC NVMe SSD 512GB

157,51 / vnt.
Tik internetu