
Foto: Pexels.com
Atėjo laikas paspartinti savo kompiuterį? SSD suteiks jūsų operacinei sistemai jaunatviškumo greičiau „užkraudama“ viską – nuo pačios operacinės sistemos iki vaizdo žaidimų. HDD kietieji diskai yra gerokai lėtesni, todėl visi kompiuterio procesai negali taip sparčiai veikti – kai pabandysite SSD, niekada nebenorėsite grįžti prie HDD.
SSD kietųjų diskų pasirinkimas šiandien yra labai platus ir, žinoma, džiuginantis. Tačiau ne taip gerai su kompiuterinėmis technologijomis „sutariantys“ vartotojai iš tiesų gali labai greitai pasimesti tarp diskų įvairovės ir sudėtingų terminų. Taigi, kaip išsiaiškinti, kurie yra labiausiai jums tinkami ir geriausi SSD diskai?
SSD diskų tipai
Ne visi SSD kietieji diskai tinka visiems kompiuteriams. Pagrindiniai diskų tipai skirstomi į M.2, PCI-E ir SATA/mSATA. Todėl paiešką reikėtų pradėti nuo išsiaiškinimo kokie SSD diskų tipai yra tinkami jūsų kompiuteriui.
Kad ir kokia būtų SSD disko paskirtis, nerekomenduojame rinktis mažesnio nei 256 GB kietojo disko. Šiais laikais tiek operacinės sistemos, tiek žaidimai, tiek nuotraukos reikalauja gerokai daugiau vietos nei prieš keletą metų. Šiuo metu 500 GB talpos SSD kietasis diskas yra turbūt geriausią kainos ir kokybė santykį suteikiantis pasirinkimas. Savaime suprantama, 1 TB ar 2TB modeliai yra dar geresni… jeigu tik galite sau leisti juos įsigyti.
SATA bei mSATA SSD kietieji diskai yra patys seniausi ir lėčiausi. Jie yra žymiai greitesni nei HDD, bet, lyginant su kitais SSD tipais, šie yra lėčiausi. Vis dėlto, SATA kietieji diskai dar yra ir pigiausi, todėl puikiai tinka didelių poreikių neturintiems vartotojams. Reikėtų pabrėžti ir tai, kad senesni kompiuteriai dažniausiai nepalaiko M.2 arba PCI-E jungčių, todėl SATA/mSATA jiems yra vienintelis pasirinkimas.
Talpa
Kai reikia rinktis talpą, pagalvokite ne tik apie tai, kiek failų į tą diską sutalpinsite, bet ir ar pakaks vietos, kad galėtumėte turėti bent trečdalį tuščios talpos rezerve? Tiek HDD, tiek SSD diskams labai svarbu, kad jie nebūtų perpildyti – priešingu atveju jie pradeda lėčiau veikti. Taigi, kuo didesnės talpos diską pasirinksite, tuo greičiau ir ilgiau jis tarnaus.

Foto: Freepik.com
120 GB
Anksčiau tiek atminties pakako visiems poreikiams, bet šiandien 120 GB iš tiesų yra labai mažai – netgi kai kurie žaidimai užima daugiau vietos. Į 120 GB talpos SSD kietąjį diską galima instaliuoti operacinę sistema, tačiau laisvos vietos beveik nebelieka.
250 GB
Kaip jau minėjome, 250 GB SSD kietasis diskas yra vertas dėmesio pasirinkimas. Tačiau tiek atminties tikrai nepakaks, jeigu nenaudosite papildomai ir HDD. Įsirašykite operacinę sistemą į 250 GB SSD, taip pat čia galite talpinti dažnai naudojamus failus, o visa kita tebūnie HDD kietajame diske.
500 GB
Šis pasirinkimas yra pats optimaliausias šiandien, net jei ir nenaudosite papildomo HDD kietojo disko. 500 GB laisvai sutalpins operacinę sistemą, įprastai naudojamus failus ir mėgstamus žaidimus. Galų gale, dar liks vietos disko „kvėpavimui“, todėl jis galės veikti greitai ir efektyviai.
Šis pasirinkimas yra pats optimaliausias šiandien, net jei ir nenaudosite papildomo HDD kietojo disko. 500 GB laisvai sutalpins operacinę sistemą, įprastai naudojamus failus ir mėgstamus žaidimus. Galų gale, dar liks vietos disko „kvėpavimui“, todėl jis galės veikti greitai ir efektyviai.
1-2 TB
Laikui bėgant, šie SSD kietieji diskai bus patys perkamiausi ir labiausiai rekomenduojami, todėl, įsigiję tokį diską šiandien, užbėgsite tam už akių. Vis dėlto, šiomis dienomis, SSD kietieji diskai, kurių talpa peržengia 1 TB, vis dar yra brangūs ir eilinis kompiuterio vartotojas retai juos rinktųsi.
4 TB ir daugiau
Galima teigti, kad tai yra eksperimentinis dydis, nes 4 TB SSD kietųjų diskų kaina dabar yra beprotiška, o tiek atminties beveik niekam nereikia. Kada nors šie diskai atpigs, tačiau šiandien jie yra gerokai per brangūs. Negana to, tokie dideli SSD diskai nėra tokie patikimi, kaip populiarieji 250-500 GB talpos modeliai.
Geriausi SSD diskai žaidimams
Nemažai SSD kietaisiais diskais besidominčių pirkėjų sudaro vaizdo žaidimų mėgėjai. Turbūt kyla klausimas: ar jis paspartins vaizdo žaidimų veikimą?
Pats žaidimais, grafika ir kadrų per sekundę kiekis neturėtų pasikeisti, kadangi tai priklauso nuo procesoriaus ir vaizdo plokštės. Tačiau visi laikotarpiai, kurių metu reikia laukti „besikraunančio“ žaidimo, žymiai sutrumpės.
Kai prioritetas yra vaizdo žaidimų kokybė, reikėtų susitelkti į SSD kietojo disko tipą ir talpą. Iškart pamirškite mSATA bei SATA modelius, kadangi jų greitis niekada neperžengia 600 MB/s. Palyginimui – šiuo metu labai populiarūs PCIe 3.0 gali pasiekti net 4000 MB/s. Ši sparta yra beveik 7 kartus greitesnė, todėl galima tikėtis 7 kartus geresnio efektyvumo! Rinkoje galite rasti SSD diskų net ir su 8000 MB/s sparta – kuo daugiau, tuo geriau.
Kaip jau minėjome, ne visi vartotojai gali rinktis ką nors kitą, kaip tik mSATA ir SATA kietuosius diskus. Jeigu žaidžiate naudodami savo seną kompiuterį, kuriame nėra modernių jungčių – SATA tipo kietieji diskai vis tiek paspartins kompiuterį net keletą kartų.

Foto: Unsplash.com
Kur įsigyti?
SSD kietieji diskai yra parduodami visose elektronikos parduotuvėse. Jeigu jau nusprendėte, kokio tipo ir talpos SSD diskas labiau tenkins jūsų lūkesčius, kviečiame apsilankyti internetinėje parduotuvėje Senukai.lt. Čia rasite šimtus kietųjų diskų puikiomis kainomis. Užeikite ir pagyvinkite savo kompiuterį!