Kam reikalingas gręžtuvas?

Gręžtuvas – tai įrankis, be kurio neapsieinama atliekant net smulkų remontą. Į darbų, atliekamų naudojant gręžtuvą, sąrašą įtraukiama: gręžimas, smūginis gręžimas, sraigtų prisukimas / atsukimas, šlifavimas, poliravimas ir net skiedinių maišymas. Pagal atliekamų darbų funkcijas, gręžtuvai skirstomi į paprastus, smūginius, kampinius, gręžtuvus-mikserius, gręžtuvus-suktuvus. Bet, visų pirma, šis įrankis skirtas skylių gręžimui.


Visų gręžtuvų pagrindinės dalys: pistoleto tipo rankena galinėje dalyje, kumštinis griebtuvas grąžtams, greičių perjungiklis ir reversas.
Dauguma gręžtuvų turi papildomą rankenėlę su gylio matuokliu. Grąžtų, tvirtinamų į standartinį patroną, skersmenys svyruoja nuo 0,5–1,0 iki 20–30 mm. 

Pagrindinės gręžtuvo charakteristikos, į kurias verta atkreipti dėmesį renkantis įrankį – galia, maksimalus apsukų skaičius, funkcionalumas ir atitiktis vienam ar kitam darbui. Nuo galios priklauso įrankio pajėgumas. Priklausomai nuo darbų sudėtingumo, galima pasirinkti nuo 350 iki 2500 vatų galios gręžtuvą. Pačiu universaliausiu galingumu laikomas 500–1200 vatų.

Paprastai maksimalus gręžtuvo apsukų skaičius – 3000 aps./min. Mažiau nei 3000 aps./min dažnai turi elektroninį reguliavimą ir pasiekti galingą sukimo momentą tokiais gręžtuvais sudėtinga. 

Kai kurių brangesnių gręžtuvų modelių apsukos mechaniškai sumažintos iki 270, 350, 400 arba 700 aps./min. Tai labai galingi besmūgiai gręžtuvai, skirti gręžti storą metalą arba dideles skyles, o taip pat skirti skiedinių maišymui. 

Jeigu gręžtuvas turi greičio diapazonų perjungiklį (taip vadinami dviejų greičių gręžtuvai), tai pirmojo diapazono greičio riba paprastai siekia 1200 aps./min.
Elektrinis smūginis gręžtuvas Makita HP1640, 680 W

Elektrinis smūginis gręžtuvas Makita HP1640, 680 W

58,90 / vnt.
Žalia kaina
Elektrinis smūginis gręžtuvas Makita HP1631, 710W

Elektrinis smūginis gręžtuvas Makita HP1631, 710W

79,99 / vnt.
Elektrinis smūginis gręžtuvas Skil 1021AD, 850 W

Elektrinis smūginis gręžtuvas Skil 1021AD, 850 W

49,99 / vnt.
Žalia kaina
TOP prekė
Kokie būna gręžtuvai?

Priklausomai nuo maitinimo šaltinių, gręžtuvai skirstomi į elektrinius ir akumuliatorinius. Autonominis maitinimas patogus, jei šalia nėra rozetės arba dirbant tenka nuolat keisti darbo vietą. Už tai tenka atsiskaityti – periodiškai pakraunant ir mažesne nei elektra maitinamo gręžtuvo galia. Akumuliatoriniai gręžtuvai brangūs, bet kai kuriais atvejais atsiperka. Ypatingai tuomet, kai nėra kitos išeities vykdant darbus. Pavyzdžiui, jeigu jums teks dirbti gatvėje, drėgnu oru arba esant rūkui, kur svarbu naudoti įrankį su žema įtampa. Rinka siūlo labai daug akumuliatorinių gręžtuvų, dažniausiai tai yra gręžtuvai-suktuvai.

Smūginis gręžtuvas. Šiandien beveik visi elektriniai gręžtuvai turi smūginio gręžimo funkciją. Naudojami gręžiant kietas medžiagas (mūrą, akmenį, betoną), suteikdami galimybę grąžtui įsiskverbti į apdorojamos medžiagos gylį mažesnėmis pastangomis. Smūginis gręžtuvas, be sukimo judesių, atlieka kryptinius – pirmyn ir atgal. Tačiau šių judesių mechanika visiškai kitokia nei perforatorių.

Smūgis gręžtuve vykdomas besisukančiu velenu, kartu su juo sukasi dantytas krumpliaratis (dar vadinamas spyruokline veržle), įmontuotas priekinėje veleno dalyje šalia griebtuvo. Paprasto gręžimo metu šis dantratis susijungia su kitu dantračiu, įtvirtintu reduktoriaus korpuse ir sukasi kartu. Esant smūginiam gręžimui, dantračiai išsiskiria ir sukasi tik priekinis. Kai jūs ranka spaudžiate gręžtuvą, dantračių dantys susikabina. Peršokdami vienas per kitą, dantukai priverčia griebtuvą judėti pirmyn-atgal, sukurdami smūgį.

Vidutiniškai padaroma apie 35–45 tūkstančius smūgių per minutę. Dažnai naudojant gręžtuvą, jo dantračių dantys susidėvi ir gręžtuvas netinka smūginiam gręžimui. Todėl reikia stengtis be reikalo nenaudoti smūginio gręžimo funkcijos. Rimti gamintojai tiesiog primena, kad smūginė funkcija sudaro tik 30 % gręžtuvo darbo resurso. Galutinė išvada – dėl darbo smūginiu režimu dėl didelio judančių elementų skaičiaus sumažėja gręžimo tikslumas. 

Kampinis gręžtuvas skirtas besmūgiam gręžimui sunkiai prieinamose vietose 90о kampu.

Gręžtuvas-suktuvas. Gręžtuvai, turintys apsukų reguliatorių ir reversą, gali atlikti sraigtų prisukimo-atsukimo operacijas. Tačiau daugelis vartotojų linkę pirkti šiems tikslams specialius gręžtuvus-suktuvus, turinčius minimalias apsukas, bet aukštą sukimo momentą bei platų apsukų diapazoną (iki 25).

Gręžtuvas-mikseris. Šis elektrinis įrankis pirmiausia yra skirtas klampių statybinių mišinių, skiedinių, dažų ir t. t. maišymui. Šiam darbui svarbus aukštas maišymo antgalio sukimo momentas ir nedidelės reduktoriaus apsukos (vidutiniškai 500–550). Paprastai gręžtuvai-mikseriai turi ne vieną, o kelis greičius, leidžiančius keisti darbinę jėgą, priklausomai nuo mišinio klampumo. Gręžtuvai-mikseriai naudojami atliekant standartinius statybos ir montavimo darbus. Tačiau reikia atsiminti, kad tokių gręžtuvų-mikserių svoris yra žymiai didesnis nei buitinių, sveriančių iki 3,5 kg. Atskiri modeliai sveria 4,5–5,0 kg. Standartinę šio įrankio komplektaciją sudaro šoninės ir galinės rankenos, įstatomos į bet kurią padėtį, lygiagrečiai horizontaliai įrankio ašiai – tai skirta labiau komfortiškam darbui.
Elektrinis smūginis gręžtuvas Bosch GSB1600RE, 701W

Elektrinis smūginis gręžtuvas Bosch GSB1600RE, 701W

89,99 / komplektas
TOP prekė
Elektrinis smūginis gręžtuvas Skil 6290 AA, 710 W

Elektrinis smūginis gręžtuvas Skil 6290 AA, 710 W

39,99 / vnt.
Elektrinis smūginis suktuvas Makita TD0101F, 230 W

Elektrinis smūginis suktuvas Makita TD0101F, 230 W

79,99 / vnt. 88,40 € / vnt.
e. kaina
-10%
Elektrinis klijų maišytuvas Vagner SDH Apex ST2, 1600 W

Elektrinis klijų maišytuvas Vagner SDH Apex ST2, 1600 W

58,49 / vnt.
Elektrinis gręžtuvas Skil Energy Line 6221AA, 200 W

Elektrinis gręžtuvas Skil Energy Line 6221AA, 200 W

38,99 / vnt.
Elektrinis klijų maišytuvas Vagner SDH ST-1200, 1200 W

Elektrinis klijų maišytuvas Vagner SDH ST-1200, 1200 W

40,94 / vnt.