„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Kaip išsirinkti akumuliatorių automobiliui

Kokybiškas akumuliatorius tarnauja 2-3 metus, todėl jį išsirinkti reikia tinkamai ir atsakingai. Kaip tai padaryti be didesnio galvos skausmo, net jei apie automobilius nusimanote ne itin daug? Duosime keletą patarimų.

Jei perkate internetu, reiktų tiksliai žinoti, kokia yra jūsų automobilio markė, pagaminimo metai. Tada informacijos, ar toks akumuliatorius tinka, tikrai rasite internete. Perkant Senukų prekybos centruose galima klausti konsultantų, tačiau išsirinkti vis tiek teks patiems. Štai į ką turėtumėte atkreipti dėmesį.

Neaptarnaujamas ir aptarnaujamas akumuliatorius

Akumuliatoriai skirstomi į aptarnaujamus ir neaptarnaujamus. Tai sinonimai kitiems paprastesniems terminams – vienkartiniai ir daugkartiniai akumuliatoriai. Akumuliatoriuje esantis elektrolito skystis garuoja, todėl nuo to priklauso akumuliatoriaus veikimo laikas. Jei akumuliatorius yra neaptarnaujamas, elektrolito pripildyti negalima. Jis veikia tiek, kiek veikia. Elektrolitui pasibaigus, jis tiesiog utilizuojamas. Daugkartinio naudojimo arba aptarnaujami akumuliatoriai turi specialias sklendes, kurias atsukę galite pripildyti elektrolito. Rekomenduojame tai patikėti meistrams, nes neišmanant galima padaryti brangiai kainuojančių klaidų. Tokie akumuliatoriai turi ir specialius indikatorius, kurių spalva išduoda, kokios būklės yra akumuliatorius. Aptarnaujamas akumuliatorius tarnauja tiek, kiek galima papildyti elektrolito skysčio. Taigi, jis ilgaamžiškesnis. 

Akumuliatoriaus dydis

Nusipirkę per didelį akumuliatorių, jo neįsidėsite, todėl reiktų išsimatuoti akumuliatoriaus dėklą. Jums svarbu žinoti akumuliatoriaus plotį, ilgį ir aukštį. Jei norite būti 100 proc. tikri, kad akumuliatorius tinkamas, pasivartykite automobilio naudojimosi instrukciją, kurioje turėtų būti parašyta, koks akumuliatorius yra tinkamas. 

Jei knygelės nėra, tiesiog išimkite akumuliatorių ir išsimatuokite dėklą.

Daugelis daro klaidą pirkdami tokio pačio išmatavimo akumuliatorių. Naujai pirktam automobiliui tai ne problema, tačiau jei neseniai pirkote naudotą automobilį iš turgaus, turite įsitikinti, kad nebuvo įdėtas per mažas akumuliatorius. Kartais pardavėjai mėgsta įdėti bet kokį, su kuriuo dar važiuosite keletą mėnesių. Dėl to reikia būti labai atidiems renkantis dydį.

Akumuliatoriaus talpa 

Kaip ir telefono akumuliatoriaus, taip ir automobilio akumuliatoriaus talpa matuojama ampervalandėmis. Optimalus kiekis – 50-70 ampervalandžių, kurios žymimos Ah. Kuo ampervalandžių daugiau, tuo akumuliatorius brangesnis. Ar jums verta pirkti didesnės talpos akumuliatorių? Jei elektronikos prietaisų yra daugiau, tada taip. Jei automobilyje yra tik radijas ir gamyklinė garso sistema, geriausiai įsigyti nurodytos rezervinės talpos akumuliatorių, kad generatoriaus darbas būtų efektyvesnis. Svarbu, kad būtų ne mažiau, nei gamintojo rekomendacijose.

Kaip nustatoma rezervinė talpa? Tai yra kiek minučių jūsų automobilis gali veikti naudodamas tik akumuliatorių. Jei įjungtumėte radiją ir klimato kontrolės sistemą, per kiek laiko automobilis išsikrautų? Ant akumuliatoriaus rodoma talpa – kiek laiko akumuliatorius veiktų 20 valandų iki visiško išsikrovimo esant 26 laipsnių temperatūrai ir kiek mažesnei, nei 12 V įtampai. Paprastai akumuliatoriai be generatoriaus dirba 1,5-2,5 valandos, tad jei šis sugestų, akumuliatorius padėtų nuvažiuoti iki automobilių serviso.

Startinė srovė

Ant akumuliatoriaus rašomas dar vienas skaitmuo – startinė srovė (CA), kuri matuojama amperais – A. Tai srovė, kurią automobilio akumuliatorius gali sugeneruoti užvedant automobilį prie 18 laipsnių šalčio. Kuo startinė srovė didesnė, tuo automobilis užsiveda greičiau. 70-120 A startinės srovės akumuliatoriai yra skirti mažesniems automobiliams, o didesni naudoja ir 200-250 A. Žiemą prie žemos temperatūros didesnė startinė srovė labai praverčia užvedant automobilį, nes bandant jį užvesti kelis kartus, energijos generatoriui reikia tikrai nemažai.
Akumuliatorius Varta BD D24, 60 Ah, 540 A, 12 V

Akumuliatorius Varta BD D24, 60 Ah, 540 A, 12 V

59,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Varta SD E38, 74 Ah, 750 A, 12 V

Akumuliatorius Varta SD E38, 74 Ah, 750 A, 12 V

79,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Varta BD E24, 70 Ah, 630 A, 12 V

Akumuliatorius Varta BD E24, 70 Ah, 630 A, 12 V

75,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Fiamm L3B 75P, 75 Ah, 730 A, 12 V

Akumuliatorius Fiamm L3B 75P, 75 Ah, 730 A, 12 V

Turime sandėlyje
TOP prekė
Akumuliatorius Fiamm L3 74P, 74 Ah, 680 A, 12 V

Akumuliatorius Fiamm L3 74P, 74 Ah, 680 A, 12 V

59,90 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Fiamm L5 100P, 100 Ah, 870 A, 12 V

Akumuliatorius Fiamm L5 100P, 100 Ah, 870 A, 12 V

74,80 / vnt.
Turime sandėlyje
TOP prekė
Akumuliatoriaus amžius

Kaip ir padangoms, taip ir akumuliatoriams aktuali pagaminimo data. Per tam tikrą laiką, kai akumuliatorius guli pardavėjų sandėlyje, gali kisti jo savybės, todėl labai senų akumuliatorių startinė srovė ar talpa bus mažesnė, nei naujesnių. Bet tai nereiškia, kad 2018 metų akumuliatorius yra prastesnis, nei 2017 metų. Jei perkate žiemą prie didelio šalčio ir iš karto įdedate į automobilį, jis gali turėti problemų su užvedimu (per mažai pakrautas, mažesnė startinė srovė).

Reiktų atsiminti ir dar vieną svarbų dalyką: akumuliatorius elektros energijos NEGAMINA, bet ją KAUPIA ir atiduoda tada, kai automobiliui jos reikia.
 
Elektrą generuoja generatorius. Todėl, jei jis netvarkingas, akumuliatoriaus tinkamai pakrauti jis negalės ir kitą rytą turėsite problemų užvesti automobilį. 

Generatorius akumuliatorių pilnai įkrauna per 30 minučių važinėjimo. Jei sunkiai užvedėte automobilį, gali būti, kad išnaudojote daugumą akumuliatoriaus sukauptos energijos. Jei generatorius sugedęs, jis nepakraus akumuliatoriaus iš naujo ir vėliau automobilio neužvesite, nes nebus sugeneruota reikalinga startinė srovė.

Prekės ženklas

Akumuliatorių gamintojai daug investuoja į technologijas, tad žinomiausių gamintojų akumuliatoriai kokybe skiriasi nedaug. Bet kainų skirtumas kartais bado akis. Ar tikrai verta permokėti už garsios firmos akumuliatorių? Kai kam prekės ženklas labai svarbus, o kai kurie vairuotojai tiesiog žiūri į akumuliatoriaus savybes. Aklai prekės ženklų tapatinti su tam tikru kokybės lygiu nevertėtų, nes jis yra gana panašus.

Žinomiausi akumuliatorių gamintojai yra Varta, Bosch
Akumuliatorius Varta BD C15, 56 Ah, 480 A, 12 V

Akumuliatorius Varta BD C15, 56 Ah, 480 A, 12 V

57,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Power Red LB2, 55 Ah, 480 A, 12 V

Akumuliatorius Power Red LB2, 55 Ah, 480 A, 12 V

39,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Varta BD D59, 60 Ah, 540 A, 12 V

Akumuliatorius Varta BD D59, 60 Ah, 540 A, 12 V

65,20 / vnt.
Turime sandėlyje
Akumuliatorius Fiamm L2B 60P, 60 Ah, 600 A, 12 V

Akumuliatorius Fiamm L2B 60P, 60 Ah, 600 A, 12 V

52,49 / vnt.
Turime sandėlyje