„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Kaip iš sodo išvalyti nukritusius lapus

Atėjus rudeniui sodų šeimininkai vėl griebiasi už galvos – amžinas karas su krentančiais lapais prasidėjo. Atrodo, visus sugrėbliavai, o kitą rytą vėl visa pieva lapais apnešta. Nesibaigiantis košmaras! Šiais metais lapų atsikratysite galbūt kiek kitaip. Pirmiausia, jums reikia tinkamai nusiteikti. 

Lapų tvarkymas – puiki mankšta. Jums nereikia sporto klubo, kad galėtumėte paimti į rankas grėblį, maišą ar žirkles medžiams genėti. Lapus tvarkykite savaitgalį, kai visa šeima susirenka namuose. Visi gali išeiti pajudėti, nes tai puikus būdas pabūti kartu. Ir būtinai pasiimkite telefonus – jų prireiks įspūdingai fotosesijai, jei diena sausa ir saulėta. 

Dar vienas momentas – pasiruoškite užkandžių. Nepietaukite namuose, geriau tai padarykite ten pat, kieme. Bus proga surengti puikų pikniką. 

Pagrindinis lapų panaudojimo būdas yra kompostas. Gaila, bet mulčui jie nelabai tinkami, nes išnešios vėjas ir teks vėl viską grėbti iš naujo. Per žiemą jie spėja apipūti, todėl pavasarį lapų ir žolės kompostu tikrai galima tręšti daržą ar gėlynus. Tai nemokamos trąšos iš gamtos – geros, natūralios ir veiksmingos. Tinka beveik visiems augalams.


Kaip surinkti lapus?

Lapų surinkimo būdai yra trys:
1. Klasikinis grėblys.
Tiesiog nusipirkite lapams skirtą grėblį. Dabar galima įsigyti lapų grėblį, kurio tarpus tarp virbų galima reguliuoti. Jei lapai dideli, tarpai gali būti didesni. Jei lapeliai smulkūs – sumažinti. Taip dirbti efektyviau. Plastmasiniai grėbliai daug lapų negrėbia. Tiksliau grėbia, tačiau turėsite padaryti kelis kartus daugiau judesių. Rekomenduojame rinktis metalinius, geros kokybės grėblius su plastikiniu kotu. Jei kotas medinis, nepamirškite pirštinių grubesniu paviršiumi. Sugrėbtus lapus kiškite į maišus ir verskite į komposto dėžę.
2. Vejapjovė su rinktuvu. Ne visos vejapjovės turi rinktuvus. Jei turėjo, kaip ją pirkote ir nenaudojote, susiraskite savo sandėlyje ir išbandykite būtent lapų surinkimui. Net jei žolė neauga, galite pervažiuoti per lapais nuklotą vietą vejapjove, nuleista ant mažiausios pozicijos. Ji lapus dar labiau susmulkins. Tai dar geriau kompostui.
3. Lapų pūstuvas. Jei aplink jūsų sodą yra daug ir didelių medžių, verta pagalvoti apie lapų pūstuvo įsigijimą. Jis supučia lapus į vieną krūvą, o tada juos paprasčiau surinkti ir išvežti. Lapų pūstuvas yra dažniausiai benzininis. Galingesni turi specialų tvirtinimą ant nugaros, nes nešioti rankose – nepatogu. Tai tikrai naudingas aparatas, jei lapų jūsų kieme ar sode prikrenta labai daug.

Pasigedote ketvirtojo būdo? Iš karto galime pasakyti, kad lapų deginti negalima. Ypač, kai jie supūsti už tvoros. Rizikuojate padegti žolę, medžius ar net savo namus. Be to drėgni lapai sunkiai dega, tad greičiausiai apdūmysite langus ne tik sau, bet ir kaimynams. 

Nerekomenduojame deginti. Geriau jau surinkti ir juos išvežti. Kur? Į artimiausią mišką ar nenušienautą pievą. Tik juos reiktų iškratyti, nepalikti maišuose. Juk tai organinė atlieka, todėl gamtos jūs neteršiate. Iki kitų metų toje vietoje didžiulės lapų krūvos greičiausiai neliks nė kvapo. Jeigu jūsų žemė labai molinga, bandykite niekur nevežti ir palikti savo komposto dėžėse. Būtent lapų sluoksnis formuoja juodžemį. Aišku, per keletą metų. 

Beje, lapams vežti naudokite daugkartinius maišus (jie tikrai nebrangūs, kainuoja nuo keliolikos centų). Jie pravers ir bulvėms kasti, ir kitoms daržovėms vežti. Plastikiniai maišai dažnai nepatvarūs ir teršia gamtą, nes dažnai jie paliekami su lapais tiesiog pakelėje – kažkas juos turi išvežti kaip šiukšles. 

Lapų valymą galima organizuoti kas pora savaičių. Paskutiniai lapai dažniausia krenta spalio pabaigoje, tad išeiti į gryną orą tikrai bus progą ir gana vėlyvą rudenį.

Grėbdami lapus galite atlikti ir kitą svarbų darbą – apgenėti gyvatvores. Nesvarbu, ar naudosite žirkles, ar elektrinį gyvatvorių genėtuvą („trimerį“), bet smulkias šakeles taip pat galite mesti į komposto dėžę. Jei šakos stambios, rekomenduojame išsinuomoti šakų smulkintuvą. Jis susmulkina šakas iki mulčiaus dydžio, todėl tokia masė gali būti naudojama ir kai kuriems žiemojantiems augalams apsaugoti.
Karutis Limex 100350, 80 l

Karutis Limex 100350, 80 l

Turime sandėlyje
TOP prekė
Platus vėduoklinis grėblys Fiskars QuikFit 135013, be koto

Platus vėduoklinis grėblys Fiskars QuikFit 135013, be koto

12,33 / vnt.
Turime sandėlyje
Vėduoklinis grėblys Fiskars Solid XL 135090/1015645

Vėduoklinis grėblys Fiskars Solid XL 135090/1015645

19,56 / vnt.
Turime sandėlyje
Grėblys su metaliniu kotu Haushalt SF / SSHC8004 H

Grėblys su metaliniu kotu Haushalt SF / SSHC8004 H

Turime sandėlyje
Lapų pūstuvas Makita DUB362Z, 2 x 18 V

Lapų pūstuvas Makita DUB362Z, 2 x 18 V

Turime sandėlyje
TOP prekė