„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Kur priduoti seną televizorių ir kitus elektrinius prietaisus?

Foto: Unsplash.com

Elektronika yra užvaldžiusi mūsų kasdienybę. Nors anksčiau elektros energijos reikėdavo tik šviestuvams, šaldytuvui, skalbyklei bei kitiems panašiems įrenginiams, šiomis dienomis elektronika yra gerokai pigesnė ir namuose neretai naudojami keli televizoriai, visi šeimos nariai turi nuosavus telefonus, indaplovės bei dulkių siurbliai robotai rūpinasi švara… viskas yra puiku tol, kol šiais daiktais nereikia atsikratyti.
 
Problema su elektros prietaisais yra ta, kad žmonės retai ieško įstaigų, kurios galėtų pasirūpinti tokių atliekų rūšiavimu. Todėl neretai skalbyklės, viryklės, televizoriai savo gyvenimus pabaigia kur nors lauke. Elektriniuose prietaisuose galima rasti nemažai kenksmingų medžiagų, kurios teršia aplinką ir kenkia žmonių sveikatai, jeigu jos paliekamos tiesiog lauke.
 
Todėl senu televizoriumi, skalbykle ar mikrobangų krosnele turi pasirūpinti atliekų perdirbimo specialistai. Taigi, kur priduoti seną televizorių bei kitus elektronikos prietaisus?

Kaip vyksta elektronikos perdirbimas?

Elektronikos prietaisų negalima tiesiog išmesti į konteinerį, kadangi juose naudojamos medžiagos irs šimtus metų, o kai kurios iš jų dar ir teršia aplinką bei yra kenksmingos žmogaus sveikatai. Taigi, pagrindinis buitinės technikos ir kitos elektronikos perdirbimo procesas yra ardymas.
 
Ardymo metu atskiriamos visos dalys, rūšiuojami metalai, atsikratoma kenksmingomis dalimis ir kuo daugiau medžiagų naudojama gaminant kitus prietaisus.

Kur priduoti seną televizorių?

Seną buitinę techniką bei elektronikos prietaisus galima priduoti įvairiose parduotuvėse. Nors yra tam tikrų išimčių dėl daiktų matmenų, pagrindinė taisyklė yra ganėtinai paprasta – jeigu parduotuvė pardavinėja televizorius, jie privalo nemokamai priimti seną televizorių, net jeigu ir neperkate naujo. Tačiau, jeigu jie prekyboje nesiūlo buitinės technikos, jie neprivalo priimti jūsų senos skalbyklės ar dujinės viryklės. Pavyzdžiui, Senukai.lt gali pasirūpinti jūsų senais elektronikos prietaisais bei įvairia buitine technika, kadangi čia siūlomų prekių įvairovė labai didelė.
 
Lietuvoje yra įsteigta nemažai utilizavimo punktų, į kuriuos gyventojai gali nuvežti ir atiduoti nebenaudojamus elektronikos prietaisus bei buitinę techniką perdirbimui. Negana to, kai kurios įstaigos gali atvažiuoti, išnešti ir išvežti seną šaldytuvą, televizorių, skalbyklę bei kitą įrangą visiškai nemokamai. Jums reikia tik pasirūpinti, kad prietaisai būtų atjungti nuo elektros tinklo, vandens bei dujų teikimo.
 
Smulkesnę elektroniką galite išmesti į specialias elektronikos surinkimo dėžutes, kurios neretai pastatomos įvairiuose prekybos centruose ir kitose viešose vietose.
Atliekų tvarkymas yra kiekvieno piliečio pareiga ir atliekų rūšiavimo reikalavimų nevykdymas gali užtraukti įspėjimą arba baudą. Tačiau situacija pasidaro gerokai blogesnė, kai nerūšiuojamos atliekos teršia gamtą – bauda už šį nusižengimą gali siekti net 6000 eurų!
 
Foto: Pexels.com

Atsikratykite kitaip

Išmetimas į gamtą yra pats blogiausias būdas atsikratyti senais elektronikos prietaisais, tačiau kone pats populiariausias. Neretai į šiukšlyną išmetami arba lauke padedami daiktai yra pilnai veikiantys, tiesiog tai šeimai jau nebereikalingi. Bet tai nereiškia, kad jų nenori kiti – štai kaip galite tuo pasinaudoti.

 

Parduokite

Galima rasti daug priežasčių, kodėl šeimos perka naują buitinę techniką, televizorius, nešiojamus kompiuterius, bet tik viena iš jų yra gedimas. Dažniausiai dalį santaupų norisi išleisti perkant didesnį televizorių arba galingesnį kompiuterį vien atsinaujinimo tikslams, todėl, nors ir puikiai veikiantys, senieji prietaisai tampa nereikalingi.
 
Šiomis dienomis bet kokius skelbimus išplatinti yra ganėtinai paprasta. Lietuvoje yra apstu skelbimų portalų, kuriuose žmonės nuolat sėkmingai pardavinėja senas žaidimų konsoles, buitinę techniką, kompiuterinę įrangą. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms kompiuterio reikia tik naršymui internete, todėl jie dažnai nėra motyvuoti išleisti šimtus eurų ant to, ką galima įsigyti už kelias dešimtis eurų ir užsiimti ta pačia veikla.
 
Visada apsimoka pabandyti parduoti seną įrangą – taip ne tik tausojate gamtą, bet ir užsidirbate.

 

Iškeiskite

Pabandykite panaršyti skelbimus kategorijose „keičiu“. Įvairių daiktų savininkai dažnai ne tik parduoda, bet ir yra susidomėję keitimu į tam tikrus daiktus. Nustebsite pamatę, kokių įdomių dalykų galite gauti atidavę jums nereikalingus elektronikos prietaisus. Pasitaiko atvejų, kai žmonės įsigyja naujus, gerus daiktus, tačiau tik vėliau supranta, kad jie jiems netinka ir nori keisti į tai, ką galbūt turite jūs.

 

Padovanokite

Jeigu senų prietaisų pardavinėti nenorite, vietoje išmetimo, juos galite padovanoti tiems, kam jų labiausiai reikia. Lietuvoje yra gausybė nepasiturinčių šeimų, kurios mielai priglaustų jūsų veikiančius prietaisus. Panaršę internete rasite begalę skelbimų, kuriuose materialinį nepriteklių patiriančios šeimos prašo nors ir seno, bet veikiančio telefono, televizoriaus, dulkių siurblio ir t.t. Taigi, vietoje gamtos teršimo išmetant prietaisus lauke, galima padaryti gerą darbą ir padovanoti nereikalingus daiktus tiems, kam jų labiausiai reikia.
 
Foto: Pixabay.com

Kuris būdas yra geriausias?

Pats geriausias ir aplinkai draugiškiausias būdas atsikratyti nebenaudojama elektronika bei buitine technika – atiduoti arba parduoti daiktus tiems, kas juos naudos ir toliau. Kiekvieno prietaiso gamyba reikalauja energijos ir kuo ilgiau žmonės naudoja tuos pačius prietaisus, tuo mažiau yra perkama ir gaminama naujų. Taigi, jeigu jūsų nebenaudojami daiktai dar veikia – neskubėkite jų utilizuoti. Perdirbimas, priešingai nei tolimesnis naudojimas, reikalauja įvairių išteklių ardymui ir kenksmingų medžiagų atsikratymui, bet tai vis tiek yra labai ekologiškas būdas atsikratyti senais ir nebenaudojamais prietaisais.
 
Senukai.lt bendradarbiauja su Elektronikos Platintojų Asociacija (EPA), kuri utilizuoja elektroninę įrangą, baterijas bei akumuliatorių atliekas. Lietuvoje yra kelios dešimtys prekybos centrų, kurie priima elektros įrangą perdirbimui. Daugiau informacijos apie tai rasite apsilankę adresu Senukai.lt.
Televizorius LG 32LM6300PLA

Televizorius LG 32LM6300PLA

229,00 / vnt.
Televizorius Xiaomi TV 4A 32"

Televizorius Xiaomi TV 4A 32"

Turime sandėlyje
Samsung UE55TU7172U

Samsung UE55TU7172U

Turime sandėlyje
Samsung UE50TU8072

Samsung UE50TU8072

419,00 / vnt.
Samsung UE43TU8002

Samsung UE43TU8002

416,93 / vnt.
Nemokamas pristatymas
Televizorius Samsung UE55TU7092UXXH

Televizorius Samsung UE55TU7092UXXH

439,99 / vnt.
Televizorius Xiaomi TV 4A 32"

Televizorius Xiaomi TV 4A 32"

Turime sandėlyje
Samsung UE50TU8072

Samsung UE50TU8072

419,00 / vnt.
Samsung UE43TU8002

Samsung UE43TU8002

416,93 / vnt.
Nemokamas pristatymas