Keptuvių rūšys: kurią naudoti?

Apie keptuves tikriausiai žinote viską – iš ko jos pagamintos, kaip jos pagamintos, kam naudojamos, ką galima su jomis daryti, ko negalima... Bet ar žinote, kiek keptuvių reikia turėti namuose, kad paruoštumėte skanius patiekalus? Šiame straipsnyje supažindinsime su skirtingomis keptuvėmis, kurios skirtos skirtingiems patiekalams ruošti.

Pirmiausia, prisiminkime, kokios yra keptuvės ir kokie jų privalumai.

Keptuvių medžiagos

Keptuvės skirstomos į 4 pagrindines rūšis pagal medžiagas, iš kurių jos yra pagamintos:

1. Ketaus keptuvės. Tai senoviškos, masyvios ir ilgaamžės keptuvės, kurias galima naudoti nors ir 100 metų. Jos nepridega. Galima maistą vartyti geležiniais įrankiais. Nebijo rūgštis išskiriančio maisto. Turi dvi dideles bėdas, dėl kurių jos nugrimzdo užmarštin: kaista labai lėtai ir netinka ant indukcinės kaitlentės, nes magnetizmas ketuje veikia sunkiai. Idealiausia ant dujinės viryklės, kuri irgi praranda populiarumą. Privalumas tas, kad tai beveik amžinas indas. Per savo gyvenimą galite jo ir nesunaudoti. Idealu kepti ir troškinti bet kokį maistą. Reikia nemažai aliejaus ar riebalų.

2. Aliuminio keptuvės. Populiariausios keptuvės šiuo metu. Jos lengvos, nebrangios, padengtos įvairios kokybės nepridegančiomis medžiagomis, todėl labai skiriasi jų tarnavimo laikas. Brangesnės tarnauja ilgiau, pigesnes galima mesti į šiukšlių dėžę jau po metų. Tokios keptuvės yra įvairių dydžių ir tinka bet kuriems patiekalams gaminti. Rekomenduojama naudoti tik medinius įrankius, kad nepridegantysis sluoksnis nesusibraižytų.

3. Plieno keptuvės. Tai ilgaamžės ir patikimos keptuvės, tinkamos bet kokiam maistui ruošti. Jų pagrindinė savybė – ilgai išlaikoma šiluma. Be to galima naudoti metalinius įrankius – jos nebijo susibraižymo, jei tai nerūdijančio plieno keptuvės be dangos. Idealiai tinka šiuolaikiškoms indukcinėms kaitlentėms. Jas lengva prižiūrėti, be to nebūtinas aliejus ar riebalai kepant mėsą.

4. Varinės keptuvės. Brangios, bet labai stilingos keptuvės iš žalvario ar vario lydinių. Jos yra tvirtos, bet turi itin geras šilumos laidumo savybes. Netinka indukcinėms kaitlentėms.

Viskas! Tikriausiai manote, kad kažką praleidome? O kaip ten su teflonu, keramika, titanu? Juk dabar reklamuojamos būtent tokios keptuvės...

Pristatėme pagrindines keptuvių gamyboje naudojamas medžiagas – ketų, plieną, varį ir aliuminį. Visos keptuvės gali būti padengiamos tam tikra nuo pridegimo saugančia danga, pagal kurią keptuvės ir skirstomos. 

Dangos yra kelių rūšių:

 • Tefloninės;
 • Titano;
 • Titano keramikos;
 • Stiklo keramikos;
 • Deimantinės;
 • Trigubos tinklinės;
 • Ir t.t.

Ketaus, vario ir nerūdijančio plieno keptuvėms dangų nereikia. Aliuminės ir kai kurios plieninės keptuvės dangas turi ir dėl to kartais atrodo, kad visa keptuvė yra iš teflono ar iš keramikos. Iš tikrųjų, tai tik plonas sluoksnis, klojamas keptuvės viduje.

Kam reikalingas tas sluoksnis? Tai sveiko maisto gaminimo produktas. Ketaus keptuvėje be daug aliejaus ar riebalų kepti nelabai ką ir galima, kaip ir plieninėje ar varinėje keptuvėje. Kai propaguojamas maisto gaminimas su mažai riebalų, reikia nepridegančios keptuvės, dėl to ir paplito visos minėtos nepridegančios dangos, dedamos ant nebrangių aliuminių ir metalinių indų.

Žymiausi virtuvės šefai naudoja ketaus ir plieninius indus, neturinčius jokių papildomų dangų, nes jie įsitikinę, kad maistas nesveikas tampa ne nuo dangos ir ne riebalų kiekio, o nuo kokybės... Kokybiškame inde ruoštas maistas – kokybiškas ir skanus.
Keptuvės pagal paskirtį

Kiek keptuvių reikia turėti namuose? Paprastai pakanka ir vienos, bet labai kokybiškos. Kadangi ketaus keptuvėms reikia daug energijos, jas geriausiai naudoti turint dujinę viryklę. Jei turite indukcinę – nerūdijantis plienas bus idealu. Rekomenduojamas dydis – 28 cm (diametras). Vidutiniškai eilinė Lietuvos šeima turi 3-5 keptuves:

 • Universali keptuvė – dažniausiai 28 cm pločio. Ji skirta kepti viskam.
 • Troškintuvas – tai keptuvė aukštais stačiais kraštais, taip pat dažniausiai 28 cm skersmens, tad jai tinka tas pats dangtis, kaip ir universaliajai keptuvei. Ji naudojama maisto troškinimui ant viryklės. Joje galima ne tik kepti mėsą ar kiaušinius, bet ir daržoves, jas troškinti uždengus dangčiu.
 • Blynų keptuvė – plokščia keptuvė neaukštais kraštais skirta kepti įvairiems blynams, kiaušiniams. Plonas dugnas labai greitai įkaista, tad blynų tešlą galima pilti beveik iš karto, kai tik padedate keptuvę ant viryklės. Pasitaiko ir keptuvių, kurios turi specialias blynų formeles. Dažnai jos būna apvalios, bet gali būti ir kitokių formų, kad iš karto blynai iškeptų žaismingi ir gražūs.
 • Vok keptuvės – kiniškos keptuvės labai dideliais kraštais ir siauru dugnu. Skirtos azijietiškos virtuvės patiekalams ir troškiniams gaminti. Jose lengva maistą vartyti nenaudojant mentelės. Taip pat ant vok keptuvės krašto galima pritvirtinti specialias groteles maisto ruošimui garuose.
 • Grilio keptuvės – gali būti ir kvadratinės formos, turinčios iškilias juosteles ant dugno, kad kepama mėsa nepriliptų prie dugno. Dažniausiai tai ketinės ir plieninės keptuvės, puikiai išlaikančios šilumą.
Čirvinių blynų keptuvė, Ø 18,5 cm

Čirvinių blynų keptuvė, Ø 18,5 cm

19,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Sumuštinių keptuvė Philips HD2392/40, 820W

Sumuštinių keptuvė Philips HD2392/40, 820W

28,40 / vnt.
Turime sandėlyje
Grybukų keptuvė, Ø 18 cm

Grybukų keptuvė, Ø 18 cm

18,99 / vnt. 19,99 € / vnt.
Turime sandėlyje
-5%
Keptuvė Tefal Intuition, Ø 24 cm

Keptuvė Tefal Intuition, Ø 24 cm

29,99 / vnt. 31,99 € / vnt.
Turime sandėlyje
-6%
Keptuvė - troškintuvė Tefal Character Wok, Ø 28 cm

Keptuvė - troškintuvė Tefal Character Wok, Ø 28 cm

29,39 / vnt.
Keptuvė Fiskars FF 1026574, Ø 28 cm

Keptuvė Fiskars FF 1026574, Ø 28 cm

32,34 / vnt. 53,90 € / vnt.
Turime sandėlyje
TOP prekė
-40%
Keptuvė Fiskars FF 1026575, Ø 26 cm

Keptuvė Fiskars FF 1026575, Ø 26 cm

38,34 / komplektas 63,90 € / komplektas
Turime sandėlyje
TOP prekė
-40%
Reiktų pasakyti, kad ne visos keptuvės rinkinyje turi dangčius. Juos turi troškintuvai ir kai kurios universalios keptuvės. Paprastai standartinių dydžių dangčiai parduodami atskirai.

Dar reiktų atkreipti dėmesį į keptuvių rankenas. Kai kurios keptuvės turi nuimamas rankenas. Kodėl jos nuimamos? Ketaus keptuvių rankenos yra ilgos, dažnai medinės, nes kitu atveju be specialių pirštinių ketaus keptuvių tiesiog nenukeltume nuo viryklės. Dėl to jas sunku sudėti į spintą ar orkaitę. Todėl rankenas galima nuimti ir plauti atskirai.

Keptuves galima įsigyti ir internetu, nes taip galima sutaupyti įvairių akcijų metu. Atminkite, kad tai ilgalaikė investicija, todėl verta pataupyti ir įsigyti 100-300 eurų kainuojantį indą, kuris tarnaus dešimt ar net daugiau metų.
Keptuvė Ballarini Positano Granitium, Ø 24 cm

Keptuvė Ballarini Positano Granitium, Ø 24 cm

42,99 / vnt.
Turime sandėlyje
TOP prekė
Vaflių keptuvė Bubble, Ø 20 cm

Vaflių keptuvė Bubble, Ø 20 cm

21,36 / vnt. 22,49 € / vnt.
-5%
Keptuvė Tefal Minute, Ø 28 cm

Keptuvė Tefal Minute, Ø 28 cm

22,99 / vnt.
Turime sandėlyje
TOP prekė