„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Roletai ar žaliuzės: kuriuos rinktis?

Prieš jus tuščias langas, kuriam reikia uždengimo. Variantų gana nedaug – tradicinės užuolaidos nuo lango viršaus iki žemės, ar kažkas šiuolaikiškesio ir ilgaamžiškesnio? Nors užuolaidoms išnykimas negresia ir negrės dar kurį laiką, daugelis renkasi roletus arba žaliuzes – naujovišką langų dangą. Kas tai? Kuo šios dvi dangos yra panašios ir kuo skiriasi?

Žaliuzės
 
Žaliuzės būna net 6 rūšių:
 1. Šiuolaikiniai roletai – jų danga yra vientisas audinys.
 2. Romėniškos žaliuzės – danga yra sluoksniuotos medžiagos klostės, kurios susitraukia į viršų virvutėmis.
 3. Plisuotos žaliuzės – danga yra sulankstyta smulkia „armonikėle“, vientisa.
 4. Venecijietiškos žaliuzės – žaliuzės iš plonų juostelių, kurios gali vartytis patraukus virveles arba pasukus specialius vamzdelius
 5. Shoji japoniškos žaliuzės – iš didelių medžiagos gabalų pasiūtos žaliuzės su rėmeliais.
 6. Vertikalios žaliuzės – platesnių juostelių žaliuzės kabančios vertikaliai, o ne horizontaliai, kaip venecijietiškos.

Žaliuzės yra labai senas mechanizmas. Dar senovės Egipte faraonų kambariai turėjo žaliuzes iš nendrių, tad prieš mus yra tūkstančių metų senumo langų danga. Populiariausios pasaulyje yra venecijietiškos žaliuzės. Jos dabar gaminamos iš plastiko ir lengvųjų metalo lydinių. Seniau jos buvo gaminamos iš medienos. Dabar irgi galima rasti medinių žaliuzių, tačiau jų kaina yra didesnė, nei plastikinių. 

Roletai
 
Roletų veikimo principas yra gana paprastas: ant strypo susivyniojanti danga yra ištraukiama ir suskleidžiama traukiant virvutę arba naudojant kitokį mechanizmą. Tai šiuolaikinės inžinerijos kūrinys, nors principas paimtas iš senovinių knygų ir pergamentų, kurios buvo vyniojamos prieš tūkstančius metų.

Roletai gali būti viengubi arba dvigubi – kai vienoje kasetėje įmontuojamos dvi skirtingos dangos su skirtingu šviesos pralaidumu.

Taip pat yra ir iš apačios į viršų traukiamų roletų. Kad jie laikytųsi, naudojami specialūs laikikliai.

Roletai „diena-naktis“ – jie pasiūti iš dviejų tankių medžiagų, kurios skirtingai praleidžia šviesą. Tokie roletai yra dvigubi, tad juos pastačius į tam tikrą poziciją, juostelės uždengia viena kitą ir taip reguliuojamas šviesos srautas.

Roletai stogo langams yra tokie patys, tik lango rėmo pakraščiuose fiksuojami papildomi laikymo mechanizmai, kad danga nenukristų.

Foto roletai – specialūs roletai, kurių dangos yra ne austos, o spausdintos spausdintuvu.
Kuo skiriasi roletai nuo žaliuzių?

Esminiai skirtumai yra vos keli:
 • Roleto danga yra vientisa, o žaliuzių susideda iš atskirų juostelių.
 • Žaliuzės paprastai gali reguliuoti į patalpą patenkančios šviesos srautą, o roletai – nelabai (išskyrus „diena-naktis“ roletus).
 • Roleto dangos gali būti keičiamos, o mechanizmas lieka tas pats. Tuo tarpu žaliuzės dažniausiai keičiamos su visu mechanizmu.
 • Skiriasi roletų ir žaliuzių valymo būdai. Roletų dangą galima nuimti ir išplauti rankomis, o žaliuzių valymas – ilgas ir kantrus darbas, nes reikia nuvalyti kiekvieną juostelę atskirai.

Gana įprasta ieškoti skirtumų, bet šiuo atveju daugiau dėmesio reiktų skirti panašumams.

Roletų ir žaliuzių panašumai

Roletai ir žaliuzės gali būti išmanūs. Naujausi modeliai turi specialias mechanines pavaras, kurios pakelia ir nuleidžia roletus ar žaliuzes, reguliuoja šviesos kiekį. Visa tai valdoma ir specialiomis programėlėmis tiesiog išmaniuoju telefonu. Kol kas šis funkcija dar nauja, tad nėra plačiai paplitusi. Ją diegia išmanių namų inžinieriai, ne roletų ar žaliuzių gamintojai.

Roletai ir žaliuzės yra sukurti taip, kad ant lango nesilaikytų drėgmė, namai neprarastų šilumos. Jie skirti efektyviam namų valdymui. Deja, užuolaidos tokiu efektyvumu pasigirti negali.

Bet kokios spalvos roletai ir žaliuzės? Tikrai ne problema. Roletai iš viso gali būti spausdinami spausdintuvu, tad kiekviena lango danga gali būti unikali. Žaliuzės gali būti dažomos skirtingomis spalvomis, taip pat gali turėti tam tikrus raštus iš vienos ir kitos pusės. Tai puikus būdas paįvairinti namus. Tiesa, žaliuzes keisti kiek sudėtingiau, tačiau roletų dangas galima keisti nors ir kas metai.

Roletus ir žaliuzes pasikabinti galima ir patiems. Aišku, jei jie tinka į lango rėmą. Paprastai roletai užsakomi pagal išmatavimus, o meistrams mokama papildomai už pakabinimą. Profesionalai tai daro kur kas greičiau ir patikimiau, be to jie suteikia garantiją mechanizmams.

Ko reikia norint išsirinkti tinkamus roletus ar žaliuzes

Reikia vos penkių dalykų:
 1. Žinoti, kokiame kambaryje bus tvirtinami roletai ir žaliuzės – vonios kambaryje tinka roletai, biure – žaliuzės, stoglangiui – specialūs roletai, tualete – iš apačios pakeliami roletai ir t.t.
 2. Nuspręsti, kur bus tvirtinamas mechanizmas – ant lango rėmo, lango ertmėje, virš lango ar ant lubų virš lango.
 3. Tiksliai išsimatuoti lango aukštį ir plotį.
 4. Nuspręsti dėl valdymo mechanizmo – rankinis ar mechaninis. Jei rankinis, tai bus virvutė ar specialus pasukamas vamzdelis. Jei mechaninis, reikia suplanuoti ar bus reikalingas sieninis jungiklis ar valdymas pulteliu ar išmaniuoju telefonu.
 5. Priderinti prie esamo ar suplanuoto interjero – parinkti spalvą, tinkamą tekstūrą.
Ritininė užuolaida Amelia IV, 600x1700 mm

Ritininė užuolaida Amelia IV, 600x1700 mm

16,90 / vnt.
Turime sandėlyje
Ritininė užuolaida Shantung 873, 1200x1700 mm

Ritininė užuolaida Shantung 873, 1200x1700 mm

19,99 / vnt.
Turime sandėlyje
Ritininė užuolaida Decori D&N BH II 11, 1000x1700 mm

Ritininė užuolaida Decori D&N BH II 11, 1000x1700 mm

38,90 / vnt.
Ritininė užuolaida D&N Colours S08, 800x1700 mm

Ritininė užuolaida D&N Colours S08, 800x1700 mm

Ritininė užuolaida Domoletti Rainbow Mini 40015, 730x1500 mm

Ritininė užuolaida Domoletti Rainbow Mini 40015, 730x1500 mm

15,99 / vnt.
Ritininė užuolaida Talia 1003, 2200x1700 mm

Ritininė užuolaida Talia 1003, 2200x1700 mm

Ritininė užuolaida Decori D&N BH II 14, 1400x1700 mm

Ritininė užuolaida Decori D&N BH II 14, 1400x1700 mm

Ritininė užuolaida Domoletti Mini D&N BH-3005, 620x1500 mm

Ritininė užuolaida Domoletti Mini D&N BH-3005, 620x1500 mm

Turime sandėlyje