„Draugų ratas“
Prisijunkite prie „Draugų rato“ ir sutaupykite! Sužinoti daugiau

Koks multimedijos projektorius jums tinkamiausias?

Foto: Pexels.com
 
Projektoriai jau daugelį metų naudojami įvairiose vietose ir jų populiarumas vis dar nekrenta. Tai yra prietaisas, kuris kompiuterio ar vaizdo grotuvo sukurtus vaizdus spinduliniu būdu atvaizduoja ant sienos. Dažniausiai atvaizdavimui naudojamas plokščias ir šviesus paviršius, kadangi plokštuma neiškraipo vaizdo, o balta spalva geriausiai atspindi šviesą.

Kur projektoriai yra naudojami?

Foto: Freepik.com
 
Projektorių galima naudoti bet kur, kur tik įsivaizduojate. Dažniausiai jie perkami biuro prezentacijoms, tačiau tai tikrai nėra vienintelė paskirtis.
 
Kino teatruose filmų atvaizdavimui ekrane yra naudojami projektoriai, tačiau, savaime suprantama, jie yra ypatingai galingi ir brangūs. Tokie projektoriai gali perteikti ryškų ir aiškų vaizdą per didelį atstumą, jo visai neiškraipant.
 
Projektorius yra naudojamas turbūt kiekviename biure, nes jis leidžia demonstruoti skaidres dideliame plote, kuris matomas ir didelei grupei žmonių. Projektorių galima pamatyti ir daugelyje modernizuotų auditorijų universitetuose – ten naudojami galingi projektoriai, kadangi ekranas gali būti atvaizduojamas net ir 10 metrų įstrižainės plote.
 
Kai kurie žmonės mėgsta laisvuose kambariuose įsirengti nuosavą namų kino teatrą. Jeigu kambarys didelis, tada norisi ir kuo didesnio ekrano. Vieni didžiausių televizorių prekyboje šiandien turi 80-85 colių įstrižainės ekranus, o kelis kartus mažiau kainuojantis multimedijos projektorius gali sukurti net ir 150-200 colių įstrižainės ir dar didesnius ekranus.
 
Galiausiai, kai kurie projektorius naudoja vaizdo žaidimams, kadangi su jais puikiai suderinami žaidimų kompiuteriai. Savaime suprantama, tokie dideli ekranai sukuria visai kitokius pojūčius, tačiau žaidimams reikalingi kiek brangesni projektoriai, kurių „reakcijos“ laikas yra trumpesnis.

Kas geriau: multimedijos projektorius ar televizorius?

Kuo didesnį televizorių ruošiamasi pirkti, tuo dažniau kyla klausimas: o gal geriau rinktis projektorių? Yra labai daug aspektų, kuriuos reikėtų įvertinti prieš priimant tokį sprendimą. Štai keletas svarbiausių dalykų.
 

Dydis

Šioje kategorijoje tikrai laimi projektorius. Nors skirtumas tarp televizoriaus ir projektoriaus ekrano dydžių yra gerokai mažesni nei buvo prieš keliolika metų, didžiausi televizoriai turi 80-85 colių įstrižainės ekranus ir jie įprastai yra brangiausi – gali kainuoti net 4000-5000 eurų. Tuo tarpu, vieni iš pigesnių projektorių gali sukurti net 100-130 colių įstrižainės ekranus, o tokio projektoriaus kaina siekia vos tūkstantį eurų.
 

Ryškumas

Šis aspektas kelia daugiausiai rūpesčių, kai norima įsigyti projektorių. Televizoriaus ekranai yra ryškūs ir puikiai matomi net saulės apšviestame kambaryje. Tuo tarpu, projektoriaus ryškumas labiausiai priklauso nuo kambario tamsos – todėl kino teatruose yra visiška tamsa.
 
Taigi, jeigu ryškumas bet kokioje aplinkoje yra jūsų prioritetas, tada teks rinktis televizorių. Geriausias sprendimas yra turėti tiek televizorių, tiek projektorių.
 

Kontrastas

Projektoriaus kontrastas parodo, kaip stipriai skiriasi jo generuojamos baltos ir juodos spalvos ryškumas. Įprastai kontrastas visada yra geresnis televizoriuose, o projektorių kontrastas labai priklauso nuo aplinkos, galios ir t.t.
 

Raiška

Jeigu jums svarbiausia raiška, televizorius yra žymiai geresnis pasirinkimas. Pavyzdžiui, prekyboje galima rasti įvairių 4K raiškos projektorių už 2 tūkstančius eurų, tačiau vaizdo kokybė tikrai neprilygsta panašios kainos televizoriui, kuris, beje, gali būti ir dar aukštesnės raiškos.
 

Garso sistema

Norint susikurti rimtą kino sistemą, visada rekomenduojama rinktis papildomą garso aparatūrą. Dėl šios priežasties projektoriai dažniausiai neturi garsiakalbių, o jeigu ir turi – jie yra prastos kokybės ir netinkamoje vietoje pramogoms. Na, o televizoriuose visada yra įmontuoti tam tikri garsiakalbiai ir dažnai jie yra gana aukštos kokybės.

Kaip veikia projektorius?

Foto: Pexels.com
 
Projektoriaus veikimas priklauso nuo jo tipo. Šiuo metu populiariausi yra LCD bei DLP projektoriai, tačiau neseniai buvo pradėta naudoti ir lazerinė technologija.
 
Įprastai LCD bei DLP projektorių veikimas gali būti paaiškinamas labai trumpai – ryški lemputė sukuria baltą šviesą, kuri yra filtruojama raudonos, žalios ir mėlynos spalvos ir taip yra gaunamas spalvotas vaizdas ekrane. Šios technologijos trūkumas yra ryškumas, kadangi filtruojama šviesa praranda dalį ryškumo, kol pasiekia ekrano paviršių.
 
Lazerinis projektorius naudoja ne baltą lemputę, o tris lazerius: raudoną, mėlyną ir žalią. Šios spalvos yra perleidžiamos per specialų lęšį ir taip sukuriama bet kokia spalvų kombinacija. 

Techninės savybės

Kaip ir visi elektronikos prietaisai, projektoriai taip pat turi tam tikras technines savybes, pagal kurias galima įvertinti jų galimybes. Nepakanka žinoti, kam norite naudoti projektorių, tačiau, susipažinę su svarbiausiais parametrais, tikrai lengviau nuspręsite, kuris projektorius jums tinka labiausiai.
 

3LCD ar DLP?

Dažniausiai sutinkami yra DLP projektoriai – juos galima įsigyti labai nebrangiai ir jie puikiai tinka prezentacijoms, kadangi juodos raidės baltame fone matosi puikiai. DLP projektoriuose yra naudojama daugybė mažų veidrodžių, į kuriuos yra nukreipti raudoni, mėlyni ir žali šviesos spinduliai. Siekiant padidinti vaizdo kokybę ir ryškumą gamintojai dažnai naudoja trigubas mikroschemas arba greitesnį spalvų ratuką.
 
Problema su DLP projektoriais, ypatingai pigesniais modeliais, yra ta, kad jie gali sukurti „vaivorykštės efektą“. Jis nėra pastebimas kiekvienam, tačiau tiems, kurie šį efektą pastebi, tai tikrai gali blaškyti.
 
3LCD projektoriai naudoja ne lemputę, o tris skirtingų spalvų LCD ekranėlius, kurie skleidžia atitinkamas spalvas ir taip gaunamas generuojamas vaizdas. Šios rūšies projektoriai yra ryškesni už DLP ir neturi „vaivorykštės efekto“ problemos, todėl jie geriau tinka namų kino teatrui bei žaidimams.
Foto: Freepik.com
 

Jungtys

Dažniausiai projektoriuose yra naudojamos universalios jungtys, kuriomis prijungiamos ir įvairios konsolės bei namų kino sistemos.
 
Šiuolaikiniuose projektoriuose HDMI jungtis yra itin populiari – per šią jungtį perduodamos aukštos kokybės vaizdas ir, tuo pačiu, garsas. Taip pat galima ir DVI jungtis, kuri ilgą laiką laikoma geresne už HDMI, tačiau, pastaruoju metu, ji pasivijo DVI ir HDMI šiuo metu laikomas geresniu pasirinkimu.
 
VGA jungtis taip pat vis dar siūloma, tačiau ji yra pasenusi ir tiekiamo vaizdo kokybė neprilygsta anksčiau minėtų jungčių galimybėms.
 
Kai kuriuose projektoriuose rasite jungtis Nintendo Wii kompiuteriui, senesnėms vaizdo kameroms, S-Video, RCA bei AUX (3,5 mm) lizdus garsui.
 
Kai kuriuose modeliuose yra ir interneto kabelio lizdas. Jo dėka vaizdus galima perduoti ir internetu, tačiau tada kokybė nėra tokia gera kaip naudojant, pavyzdžiui, HDMI kabelį.
 
Galiausiai, moderniuose modeliuose yra ir USB jungtis. Per ją galima transliuoti failus ir įvairius vaizdus iš USB atmintuko.
Foto: Freepik.com
 

Ekrano formatas

Šiandien pats populiariausias ekrano formatas yra 16:9 ir dažniausiai jis tenkina visus poreikius – tiek prezentacijoms, tiek žaidimams, tiek kinui. Tačiau galite rinktis ir didžiulį 4:3 arba ypač platų 2.35:1 ekraną.
 
4:3 ekrano formatas yra žinomas jau nuo seno ir jo forma yra beveik kvadratinė. Na, o 2.35:1 geriausiai tinka filmams, kadangi labai dažnai 16:9 ekranuose filmai rodomi su juodomis juostomis viršuje ir apačioje.
 

Rezoliucija

Projektorius perkamas norint išgauti didelį ekraną, o kuo ekranas didesnis, tuo reikalinga didesnė rezoliucija. Dabar dažniausiai televizoriuose siūloma rezoliucija yra ne mažesnė nei 4K, tačiau tokią raišką pasiekia tik brangesni projektoriai. Galutinė išvada būtų tokia – projektoriui reikia kuo didesnės raiškos ir nereikėtų leistis žemiau nei Full HD.
 

Ryškumas bei kontrastas

Ryškumas projektoriui yra labai svarbus, ypatingai jeigu kambarys, kuriame jį naudosite, ne visada bus tamsus. Prezentacijoms pakanka ir nebrangaus DLP modelio, tačiau kinui, žaidimams ir kitai panašiai multimedijai reikėtų žvalgytis į 3LCD projektorius dėl didesnio ryškumo ir geresnio kontrasto. Pilnam komfortui ryškumas turėtų siekti bent 2000-2500 liumenų, jeigu kambarys nėra šviesus.
Foto: Pixabay.com

Kainos

Projektoriaus kaina priklauso nuo jūsų poreikių. Jeigu jo reikia tik skaidrių prezentacijoms, tada pakanka ir vos 100 eurų kainuojančio modelio su 800x600 skiriamąja geba. Norintiems pilnavertiškai mėgautis filmais, reikėtų 4K arba, bent jau, 1080p raiškos modelio – tokie variantai gali kainuoti virš tūkstančio eurų. Tačiau yra ir gausybė tarpinių universalių ir dar brangesnių variantų žaidimams.
 
Kviečiame sužinoti apie naujausius projektorius daugiau internetinėje parduotuvėje Senukai.lt. Čia siūlomi įvairių rūšių projektoriai, jų priedai ir kitos elektronikos prekės darbui, filmams ir žaidimams – kiekvienas pirkėjas gali rasti jam tinkamą modelį pagal savo biudžetą. Užeikite ir išsirinkite jau dabar!
Projektorius Acer P6500

Projektorius Acer P6500

1 252,00 / vnt.
Tik internetu
Projektorius Epson EB-1795F

Projektorius Epson EB-1795F

1 505,00 / vnt.
Tik internetu
Projektorius Acer Predator Z650

Projektorius Acer Predator Z650

993,19 / vnt.
Tik internetu
Projektorius Epson EB-1795F

Projektorius Epson EB-1795F

1 505,00 / vnt.
Tik internetu
Projektorius BenQ MH733

Projektorius BenQ MH733

983,72 / vnt.
Tik internetu
Projektorius Epson EB-1780W V11H795040

Projektorius Epson EB-1780W V11H795040

893,06 / vnt.
Tik internetu