Grąžtai. Jų rūšys ir naudojimo sritys

Grąžtas – metalinis daiktas, išgręžiantis naujas arba padidinantis jau esamas skyles. Tai vyksta dėl gaminio sukimosi ir tolygaus įsiskverbimo į darbinės dalies sritį. Grąžtai būna įvairių formų ir yra skirti darbams su įvairiais paviršiais.

Grąžtas medienai

Mediniai paviršiai labai minkšti, dėl to juos lengva gręžti. Pats populiariausias įrankis šiai medžiagai – spiralinis grąžtas. Išilgai jo praeina vienas griovelis drožlių pašalinimui. Galima nusipirkti spiralinius grąžtus medienai nuo 2 iki 60 mm.

Ten, kur spiraliniams grąžtams neužtenka storio, padės plunksniniai grąžtai nuo 20 iki 70 mm skersmens. Jie turi aštrius kaip ietis antgalius ir plokščią pailginimą. Plunksninio grąžto trūkumas – mažas ilgis ir nėra drožlių pašalinimo griovelio.

„Aklinoms“ kiaurymėms padaryti, jums reikės Forstnerio grąžto. Jo galiukas turi smaigalį, o aplink smaigalį yra pjaunančios briaunos. Toks grąžtas padaro kiaurymes lygias ir be nuoskalų. Įrankio skersmuo siekia 50 mm, o ilgis – 150 mm.

Grąžtas metalui

Skiriamoji grąžto metalui savybė – jis turi keletą griovelių drožlių pašalinimui. Populiarios 3 grąžtų metalui rūšys: spiraliniai, kūginiai ir karūnėlės.

Spiralinis grąžtas tinka sąlyginai minkštiems metaliniams paviršiams. Bet jeigu Jūs susidūrėte su kietu metalu, paimkite kūginį grąžtą. Dėl savo formos, panašios į ietį, šis grąžtas lengvai įsiskverbs į paviršių ir padės tęsti įvairių skersmenų kiaurymes. Ši įrankių rūšis turi lygias arba pakopines sieneles. Paprasčiau dirbti su pakopinėmis, nes lygią sienelę ne visuomet galima stebėti. Galiausiai atsiranda tikimybė atsitiktinai išgręžti platesnę kiaurymę negu reikia.

Karūninis grąžtas metalui tinka kiaurymių gręžimui daugiasluoksnėse medžiagose. Pirkdami jį, atkreipkite dėmesį į jo jungiamųjų dalių tvirtumą. Įsidėmėkite, kad dėl silpnos ir plonos jungiamosios dalies grąžtas gali praslysti elektrinio gręžtuvo griebtuve.

Grąžtas betonui

Grąžtas betonui dažniausiai yra spiralinis su kietu antgaliu. Juo galima gręžti kiaurymes ne tik betone, bet ir granite, plytoje, gamtiniame ir dirbtiniame akmenyje. Šis įrankis tinka gręžti kiaurymes kaiščiams.

Grąžtas keramikai

Gręžiant keramines plyteles, jos gali sutrūkti ir sudužti. Šios problemos sprendimui jums reikalingas specialus grąžtas, kurio gale prilituota kieto lydinio pjaunančioji dalis su deimantiniu ašmeniu. Šį įrankį galima naudoti esant nedidelėms gręžtuvo apsukoms ir be perforatoriaus režimo.

Universalus grąžtas

Šis įrankis turi specialų aštrų antgalį ir spiralinį griovelį. Universalumą užtikrina pakankamai gili spiralė. Tokiu grąžtu galima gręžti kiaurymes plytose, medienoje, metale ir keramikoje.

Ką reiškia grąžto spalva

Grąžto spalva – vienas iš ženklinimo variantų. Ji parodo įrankio tvirtumą.

Sidabrinė spalva reiškia, kad gaminys nebuvo papildomai apdorotas. Juodas grąžtas tvirtesnis už sidabrinį dėl to, kad po pagaminimo jį apdorojo perkaitintais garais. Grąžtas su geltonu atspalviu – tai grūdintas gaminys, kuris nesprogs, esant didelėms apsukoms. Jeigu matote ant prekystalio aukso spalvos grąžtą – pirkite jį drąsiai. Šis atspalvis reiškia, kad įrankis apdorotas titano nitritu ir kad įrankis tarnaus ilgai.
Mūro grąžtas Forte Tools 19883, SDS-plus, 12x1000 mm

Mūro grąžtas Forte Tools 19883, SDS-plus, 12x1000 mm

43,46 / vnt. 48,29 € / vnt.
e. kaina
-10%
Medienos grąžtas Bosch, 14x151 mm

Medienos grąžtas Bosch, 14x151 mm

5,39 / vnt. 5,99 € / vnt.
e. kaina
-10%
Metalo grąžtas Makita, 10x133 mm

Metalo grąžtas Makita, 10x133 mm

8,06 / vnt. 8,95 € / vnt.
e. kaina
-10%
Stiklo ir plytelių grąžtas Bosch CYL-P, 10x90 mm

Stiklo ir plytelių grąžtas Bosch CYL-P, 10x90 mm

6,92 / vnt. 7,69 € / vnt.
e. kaina
-10%
Universalus grąžtas Bosch, 10x120 mm

Universalus grąžtas Bosch, 10x120 mm

6,65 / vnt. 7,39 € / vnt.
e. kaina
-10%
Universalus grąžtas Bosch, 6x250 mm

Universalus grąžtas Bosch, 6x250 mm

8,27 / vnt. 9,19 € / vnt.
e. kaina
-10%